GENEL TAVSIYELER

1. Davetlerde ve işyerindeki ziyafetlerde neler yapmalı, nasıl davranmalıyım?

Öğle saatlerindeki davetlerde herhangi bir problem söz konusu değildir. Bu davetlerde, beslenme programınıza uygun yiyecekleri seçiniz ve burada porsiyonların fazla büyük olmamasına dikkat ediniz. Dikkat edeceğiniz başka bir konu da, salatalarda ve yemeklerde kullanılan sosların miktarıdır. Bu sosların aşırı yağlı olduğu ve beslenme programınızı olumsuz olarak etkileyebileceğini unutmayınız.

Akşam davetlerinde, mümkün olduğu kadar karbonhidrat oranı az olan yiyecekler yemeye çalışınız. Makarna, patates veya pirinç gibi gıdaların akşamları vücuttaki insülin düzeyini yükselttiği ve vücudun yağ yakma işlevini yavaşlattığını unutmamalısınız.

Akşamları yenilebilecek en uygun yiyecekler arasında, salata çeşitlerinin yanı sıra kanatlı hayvan etleri, balık, deniz ürünleri ve sebze çeşitleri tercih edilmelidir. Ekmekten tamamen vazgeçme imkanınız yoksa, beyaz ekmek çeşitleri yerine çavdar ekmeğini tercih ediniz.

Akşam davetlerinde de yağ tuzaklarına ve aşırı yağ içeren soslara karşı dikkatli olmanız gerektiğini hatırlatırız.

2. Yemek zamanlarında tasarrufa gidebilir miyiz ?

Akşam yemeğine davet edildiğinizde, öğle yemeğinden vazgeçip iştahınızı akşam yemeğine bırakmak mı istiyorsunuz? Yemek öğünlerinin "biriktirilemeyeceğini" özellikle bilmenizde yarar var. Vücudunuzun yağ yakma ritminin dengesini bozmayınız. Öğle yemeğini yemediğiniz zaman, vücudunuz açlık hislerinizi harekete geçirecek ve enerji yakma işlemlerini durduracaktır. Ne var ki açlık hissinizin önüne geçmeniz mümkün olmayacaktı r. Sadece akşam yemeği yerseniz, bütün gün aç kalmanıza rağmen vücudunuz hemen yağ depolamaya başlayacaktır.

Vücudunuzdaki kas sisteminin zayışaması, verimliliğ inizi ve ana yağ yakma miktarını azaltır. Bu sebepten dolayı öğle saatlerinde düzenli olarak iyi çeşitlendirilmiş bir öğün yemek yemeyi ihmal etmeyiniz. Böylece akşamları açlık hislerinizi kontrol altında tutabilir ve vücudunuzun sizi "baştan çıkarma" uğraşılarına karşı daha iyi savunma imkanı bulabilirsiniz.

3. Ne kadar alkol içebilirim ?

Alkol, vücuttaki yağ yakma prosedürünü tamamen durdurur ve vücudunuza sıkıntı verir. Mutlaka gerekli olduğu zaman bir bardak şampanya veya beyaz şaraba izin verilebilir. Bira, sert içki ve kokteyllerden ise mümkün olduğu kadar kaçınılmalı, bunları tabu olarak kabul etmelidir.

4. Tatilde neler yapabilirim ?

Boş vakitlerinizde mümkün olduğu kadar fazla hareket etmeye çalışınız. Tatil esnasında kaldığınız otellerde yarım pansiyonluk tarifeleri tercih ediniz ve kahvaltınızı mümkün olduğu kadar yeterli, ama geç saatlerde yapınız. Böylece geç yapılmış bir kahvaltı, öğle yemeğinizin yerini almış olur. Akşam büfesinden, salata çeşitlerini, sebze ve yağsız et çeşitlerini tercih ediniz. Her zaman olduğu gibi, akşamları aldığınız yiyeceklerin karbonhidratı az olan yiyecekleri almaya öncelik veriniz.

5. Ne kadar sık meyve yiyebilirim ?

Meyvelerin ana maddesi su, posa ve şekerdir. Meyvelerin sadece meyve şekeri (Fruktose) içermediğ i, aynı zamanda normal ev şekeri olarak bildiğimiz şeker ihtiva ettiğini de bilmemiz gerekir. Bu şeker çeşidinin, vücudun insülin düzeyini yükselttiğini unutmayınız.

Bu sebepten dolayı diyet süresince mümkün olduğu kadar az meyve yemelidir. Özellikle yemek aralarında ve akşam vakitlerinde meyve yememelidir. Mevye yemek istediğiniz zaman özellikle öğün yemekleri zamanında tüketin.

Aynı uygulama, meyve suları için de geçerlidir. Bu sular, şekersiz olarak nitelendirildikleri hallerde bile, doğal yapıları itibarıyla çok miktarda şeker içerdiklerini unutmamalıdır. Özellikle uygun olmayan meyveler şunlardır: Üzüm, ananas, mandalina ve muz. Sınırlı olarak izin verilen meyve çeşitleri: Armut, elma (Elma suyu değil), ahududu, çilek ve kivi.

6. Yolda iken neyi, ne zaman yemeliyim?

Şiimdiye kadar vücudunuzun alışkın olduğu ritmi bozmamaya dikkat ediniz. Öğle saatlerinde, ana yemek öğününü almayı ihmal etmeyiniz. Yolda olduğunuz zaman, içine peynir ve benzeri katık konmuş çavdarlı ekmekleri tercih ediniz. Tereyağı olmamasına dikkat ediniz. Mümkünse, pirinç ihtiva eden bir Çin yemeğini tercih ediniz, ‹talyanları n domates soslu makarnaları (sosun yağlı olmamasına dikkat edilmelidir), vejetaryen ağırlıklı yemekler, veya Doğu ülkelerinin mutfakları ndan gelen lezzetleri tercih edebilirsiniz. Bunların yanında haşlanmış patates tüketimi de mümkündür. Haşlanmış patateslerin üzerine az yağlı krem peynir koyabilirsiniz.